Zápisník CFS - 19. 3. 2011

19. března 2011 v 20:35 | Mína La Voisin |  Chronický únavový syndrom - Život v polospánku
A je zase hůř... Jak já říkám, "To si zas ze mě život jednou vystřelil". Už si nevím rady se svým tělem, nebo možná mé tělo si neví rady se mnou a se vším okolo. Poslední dny mne ovšem velmi utvrdily v tom, že čím víc stresu zažívám, tím víc se CFS projevuje.
A nejhoršují se jen "běžné" příznaky, které "znám". Objevují se nové, náhodně a zákeřně,
na chvíli či na delší dobu, ale vždycky udeří bez varování.


Z poslední chřipky mi zbyl kašel, podivná dušnost a náhlé zadýchávání. Víc než kdy dřív se mi stává, a to snad pokaždé, že když vstanu, musím se po pár krocích zastavit, neboť mi ztmavne před očima a hlava se mi zamotá. Dřív černočerné mihotání z mého pohledu zmizelo do tří vteřin, nyní musím čekat i 7 nebo 10, než tento stav ustane. Nohy mám příšerně bolavé a tělo ztuhlé. Hlavou mi co chvíli projíždí ostrá bolest, přecházející postupně v tupé bušení. Nikdy nepřichází pozvolna, prostě zaútočí a mě nezbývá, než si mnout čelo. Je mi zima, příšerná zima, náhle přichází změna, do dvou vteřin chlad odezní a nastoupí tropické vedro. A pak se oboje spojí. Je mi příšerná zima, zároveň příšerné horko. Občas chlad tryská zevnitř, cítím zimu, přestože kůži mám horkou. Jindy mám ledové ruce a to nejen dlaně, ale celé paže, ledové tváře i nohy, husí kůži a zároveň mnou zmítá horko a pot se ze mě jen lije.

Spánek je dar, kterého se mi dostává jen těžko. Jedna noc probděná, při druhé jsem čučela vzhůru až do půl čtvrté snad. Prášky na spaní už přestávají fungovat, usínání je peklem a sny, co se mi zdají, mě připravují o klid takovým způsobem, že po probuzení mám ze všech těch "běhavých snů", unavené nohy. Je mi zle od žaludku, takovým způsobem, že jsem jeden den nemohla vůbec jíst a i teď jím opatrně, po kousíčkách a něco jiného než rohlík či podobný pokrm si dovolím vzít jen zřídka. Z mastných jídel se mi dělá na zvracení a z těch nemastných v podstatě taky. V rukách mám chvílemi třes, v obličeji se mi opět objevují tiky a záškuby, svaly mám jako z kamene, takže mě moji blízcí občas upozorňují na komické grimasy, které bezmyšlenkovitě vytvářím tím, že svrašťuji čelo, horní ret vytahuji vzhůru, rozšiřuji nosní dírky a snažím se tím uvolnit brnění ve svalech na tvářích a u kořene nosu. Zkrátka mám opět zpátky své "neurotické tiky", které jsem měla naposledy při praktické maturitě před minulý rok. Spouštěčem je u mě stres, to vím. Situaci, která proběhla v době, od které tyhle "tiky" mám
a při níž mi na deset minut přestaly sloužit ruce, kterými v záchvatu hrůzného mravenčení
a ztuhlosti nešlo ani hnout, nehodlám rozmazávat. Nechci na ni vzpomínat, chci ji zasunout kamsi do hlubin mých vzpomínek a tam ji nechat hnít a hnít, až se rozplyne. Nutno k tomu dodat, že se mi to nedaří a nepodařilo se mi to ani s věcmi, které se udály třeba již před pěti lety a stále se mi vracejí do myšlenek, neboť, jak mi říká úplně každý a já to také sama vím, všechno si moc beru. A tak nechávám všechno jen tak plout a vše se zase uklidní. Nejde o smíření se, ale o přijetí. S mnohým jsem se nikdy nesmířila, pouze přijala fakt, že nemohu nic změnit. To mě nejspíš chrání před zblázněním. Ne umění vše překonat, umění se se vším vyrovnat, ale umění neměnné přijmout a nechat to do duše zahnít a zarůst jako nevytaženou třísku. A tak jdu a žiju dál.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | 26. března 2011 v 19:52 | Reagovat

Tak to s tím teplem a tou zimou jsi popsala přesně. Stanovisko MUDr.: "Drobná porucha termoregulace, to má kde kdo, je potřeba se otužovat"

2 Mína La Voisin Mína La Voisin | 27. března 2011 v 13:14 | Reagovat

[1]: Klasický doktor asi ještě nepochopil, že "drobná porucha termoregulace", zvlášť třeba u žen co mají menstruaci nebo když má člověk občas chladnější nohy a ruce je fakt normální, ale že když se teploty střídají na styl "válím se v peci, kde se peču spolu s pizzou a za tři sekundy sedím nahá venku ve sněhu při mínus deseti" už normální není... Doktoři... zvlášť pak obvoďáci... dneska se v Čechách o CFS neví skorem nic...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama