OSPALÁ DÍRA - film, který nestačí vidět jen jednou

15. června 2011 v 19:42 | Mína La Voisin |  Filmotéka

Ospalá díra (1999) je vtipně strašidelný nebo strašidelně vtipný film z dílny režiséra Tima Burtona. V hlavní roli se zde objevuje charismatický Johnny Depp, který brilantně znázorňuje roli New Yorského policejního vyšetřovatele, nebo, abych byla konkrétnější, konstábla Ichaboda Cranea, vyslaného do ponurého městečka (Ospalá díra), kde se zastavil čas. Klidný život obyvatel Ospalé Díry je však narušen - vraždou. Podle místních má vražedné řádění na svědomí Bezhlavý jezdec, duch ze záhrobí, který se přišel mstít zpátky na svět živých. Pověry se mísí se všedním životem, legendy ožívají a rozdíly mezi realitou a fantazijními představami se stírají. Kde je pravda? Kdo má na svědomí vraždy v Ospalé díře? Je vrahem člověk z masa a kostí nebo těla připravuje o hlavu mysteriózní Bezhlavý jezdec?Než přejdu k obsahu filmu, zmíním znovu jméno režiséra. Tim Burton. To, že Tim Burton tento film režíroval, poznáte vcelku snadno. Dýně na každém kroku, tajuplná mlha a mrazivé scény, skrz které proplouvají vtipné okamžiky. Už samotný fakt, že Tim Burton a Johnny Depp spolupracovali na jednom filmu je v podstatě zárukou toho, že dílo se zdraří :) Za všechny možné filmy, na kterých Tim Burton a Johnny Depp spolupracovali, jmenujme například Střihorukého Edwarda, Karlíka a továrnu na čokoládu, Sweeney Todda a Mrtvou nevěstu (Corpse Bride), ve které propůjčil svůj hlas Victorovi. Momentálně Tim Burton a Johnny Depp pracují na filmu "Dark Shadows", který by měl mít premiéru v roce 2012 (cca v květnu) a Johnny Depp v něm hraje roli upíra Barnabase, který v 18. století zlomí srdce čarodějce. Ta jej za to prokleje, změní v upíra a pohřbí zaživa. Upír z 18. století však vstává z hrobu, aby se v roce 1972 vrátil zpět.
Co se hudby k filmu Ospalá Díra týče, vše vznikalo pod taktovkou Dannyho Elfmana, který pracoval na hudbě snad ke všem filmům Tima Burtona.
Film Ospalá Díra vznikl na základě povídky "Legenda o Ospalé Díře" (The Legend of Sleepy Hollow) z pera Washingtona Irvinga, která vyšla roku 1820.

Ichabod Crane, toho času konstábl z New Yorku, je vyslán vyřešit záhadné vraždy do Bohem zapomenutého městečka - či spíše osady - jménem Ospalá Díra (Sleepy Hollow). Ichabod, nevěda, do čeho se vlastně pouští, posilněn racionálními poznatky a neotřesitelnou vírou v realitu, se snaží za pomocí logické dedukce a také poněkud svérazným, vtipným způsobem vyřešit neustále se zvětšující počet vražd, které má podle místních obyvatel na svědomí duch Bezhlavého jezdce, který se prý mstí na obyvatelech Ospalé díry. Společnost mu nejen při odhalování zločinů, ale i v obyčejném životě dělá půvabná Catrina (Christina Ricci), pro kterou je pro Ichaboda velice snadné ztratit hlavu (...co se postav filmu týče, dalo by se říct, že "doslova ztratit hlavu" :-D ). Ichabod je přesvědčen, že vrahem je normální člověk - ovšem jen do té doby, než Bezhlavého jezdce sám potká a tváří v ... tvář... místo, kde byla tvář, se s ním "utká". Ačkoliv je vyděšen tím, že nečelí klasickému zločinci, ale mordýři ze záhrobí, rozhodne se pokračovat v pátrání. Proč vlastně Bezhlavý jezdec zabíjí? Je jeho důvodem osobní msta na lidech, kteří spolu zdánlivě nemají nic společného? Nebo je někým veden a jeho oběti jsou vybíráni záměrně? Když se Ichabod dostane k prapodivné závěti, zjistí, že osoby, které jsou v ní zmiňovány či se aktivně účastnili na jejím sepisování jsou těmi, kteří se dostávají do křížku s Bezhlavým Jezdcem, z jehož hrobu zmizela lebka. Zdá se, že ten, kdo vlastní jeho lebku, může Bezhlavému jezdci nařídit, koho zabít. Když zemře téměř každý, který by mohl z pozůstalosti těžit, Ichabod Crane je na rozpacích. Zbývá Van Tassel, bohatý farmář, jeho manželka, lady Van Tasselová a nakonec Catrina, dcera Van Tassela. Kdo z nich ovládá Bezhlavého jezdce? Každý z nich by měl právo na pozůstalost, pokud by všichni uvedení v závěti a další osoby, co o okolnostech, které k sespání závěti věděli, zemřeli. Ichabod musí zjistit, kdo lebku ukradl a kdo tak ovládá Bezhlavého jezdce. Výsledek jeho pátrání je skutečně překvapivý... a abyste i vy zjistili, kdo ovládá Jezdce, shlédněte film Ospalá Díra a hned vám bude vše jasné :-)

+ : Snad každému herci se alespoň jednou v jeho kariéře stane, že ve filmu vypadá jako idiot. Je až podivuhodné, že Johnnymu Deppovi se tohle zkrátka nestává O.o
Johnny Depp mistrně ztvárnil roli Ichaboda Cranea ve všech scénách, od scény Ichaboda zděšeného, omdlívajícího, patologa, inspektora, vědce, zachránce, bojovníka až nazpět k Ichabodovi omdlévajícímu :D Jde o to, že Johnny Depp bravurně využívá mimiky, výrazů tváře a gestikulace - a to v podstatě ve všech jeho filmech. Vzpomeňme například na prosluslého Jacka Sparrowa. Jeho geniální hlášky by bez těch xichtů a tanečků, co u nich Johnny provádí, byly srandovní jen z poloviny.
Celková atmosféra filmu je zkrátka na jedničku. Veškeré kulisy, domy, les - včetně doplňující hudby... to vše vytváří skvělou otmosféru.

- : Kdo očekává horor na styl SAW, Hory mají oči a já nevím co ještě, musí si dát pozor, aby nebyl zklamán. Pokud film režíruje Tim Burton je třeba brát v potaz to, že některé scény budou brány s humorem a nadsázkou. A i když je v Ospalé Díře krve, mrtvol a všelijakých "brutálnějších" scén dosti, nejedná se o extrémně drsný horor.


A zde - trailer (v angličtině) několik snímečků :)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 liloušek liloušek | 19. června 2012 v 17:12 | Reagovat

dobrej blog :D :P BD BP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama