TAJEMNÉ OKNO - Roztomilý, decentně vyšinutý spisovatel hledá novou inspiraci pro svou práci

27. června 2011 v 21:34 | Mína La Voisin |  Filmotéka

Psychologicky laděný horor/thriller Tajemné okno (2004) z dílny režiséra Davida Koeppa nám nabízí náhled do duše podivínského spisovatele Morta Raineyho, kterého ztvárnil Johnny Depp (...ono to tak nevypadá, ale já se skutečně dívám i na jiné filmy než jen s Deppem :D ). Mort se po psychickém šoku, který prodělá následkem přistižení své manželky s milencem, usazuje v osamoceném domě u jezera, kde se snaží vzpamatovat z právě probíhajícího rozvodu a zároveň se pokouší najít inspiraci pro svou další knihu. Jednoho dne ho však navštíví jakýsi šílenec, John Shooter (John Turturro), který ho nařkne, že mu Mort ukradl povídku a publikoval ji pod svým jménem, aniž by na ní měl nějaký autorský podíl. Když Mort vinnou Shootera přijde o psa, je téměř uškrcen a neustále se mu dějí divné věci, pochopí, že mu jde o život. A nejen jemu. Shooter se snaží Morta zahnat do kouta tím, že likviduje jeho milované. Mort nyní musí zvítězit na dvou polích - zachránit svou spisovatelskou pověst a zároveň zachránit život své (skoro) ex-manželce, kterou stále miluje. Jenže kdo je John Shooter? Proč přišel? Je to jen bláznivý fanoušek nebo jde o skutečného psychopata?


Jako vždy, dřív než začnu s obsahem, dovolte mi opět sepsat seznam zajímavostí, které se k filmu Tajemné okno váží.
Film byl natočen podle novely Stephena Kinga "Skryté okno do skryté zahrady", která vyšla roku 1990 spolu se čtyřmi dalšími v knize "Čtyři po půlnoci".
Režisér natolik chtěl, aby herci hrající Amy (Maria Bello) , manželku Morta Raineyho a jejího milence Teda (Tim Hutton) vypadali ve scéně, kdy je Mort nachytá, opravdicky vyděšeně, že je nechal v pokoji po tmě 15 minut a skrz obrovské reprobedny jim pouštěl zvuk, co vydává zrnící televize. Nikdo nevěděl, kdy Johnny vpadne dovnitř ani jak pořádně hrát :)
Původně měl soundtrack být nahrán pod taktovkou skladatele Hanse Zimmera.
Když Amy vejde do domu Morta, všude po stěnách je napsáno "Shooter" - neboli "Střelec". Až na jediný případ, kdy je do dřevěné zdi vyškrábáno slovní spojení "Shoot her" - neboli "Zastřel ji".

A nyní již k obsahu. Mort Rainey žije o samotě se psem v lesním domku u jezera. Poté, co našel svou milovanou manželku Amy v posteli s milencem, je stíhán smutkem, který ho natolik vyčerpává, že většinu dne v podstatě prospí na gauči. Navíc zažívá spisovatelskou krizi. Chybí mu inspirace na nový příběh a tento fakt ho ještě více ubíjí. Rutina spánku a smutnění je však narušena, když Mort najde na zápraží povídku téměř identickou s jeho příběhem. Hned vzápětí za ním přijde prapodivný John Shooter. Nařkne Morta, že povídku Tajemné okno, kterou Mort napsal, je plagiátem jeho vlastního díla a žádá nápravu. Mort se brání. Povídku napsal on! Shooter je ale neoblomný. Navrhne Mortovi obchod - Mort změní konec své povídky tak, aby odpovídal tomu, který napsal Shooter a znovu tuto povídku vydá, spolu s Shooterovým jménem. Má na to tři dny. Pokud ne... bude za plagiátorství platit. Mort nic nechápe. Povídku napsal on a má na to také důkazy. Zdá se, že Shooter je jedním z těch bláznivých fanoušků, které občas oblíbený spisovatel potká. Jenže ve chvíli, kdy Shooter na důkaz toho, že Mortovi moc času nezbývá, zabije jeho psa, Mort se zděsí. Opravdu je Shooter jen "neškodný" magor? Povídka "Tajemné okno" vypráví o muži, který zabil svou manželku a pohřbil ji u domu na zahrádce. Mort ale nečelí zombie manželce, ale zabijákovi Shooterovi, který likviduje každého svědka, kterému Mort něco poví, včetně Mortova bodrého souseda i jeho právníka. Mort proto shání vydání jistého časopisu, který má být důkazem toho, že povídka Tajemné okno byla vydána dříve, než v době kdy ji napsal Shooter. Jenže kopie tohoto časopisu je v domě jeho manželky Amy, se kterou právě Mort zažívá bolestivý rozvod. Amy navíc v domě bydlí s Tedem, s milencem, se kterým ji Mort kdysi nachytal. Mort je přesvědčen, že Ted je strůjcem veškěrého jeho trápení, neboť se co nejvíc snaží vystrnadit Morta z jeho a Amyina života. Vše se navíc komplikuje v době, kdy dům Amy vyhoří a výtisk časopisu se ztratí. Naštěstí Mortovi poštou přichází další výtisk. Nasedá do auta a jede zpátky ke svému domu, aby se zde setkal se Shooterem a ukázal mu časopis s povídkou jako důkaz toho, že Tajemné okno není plagiátem Shooterovi povídky. Jenže ještě dříve než vystoupí z auta zjistí, že stránky, na kterých byla povídka vytisknuta, jsou vyříznuté. Jenže k obálce za celou cestu nikdo jiný než Mort přístup neměl. Jak to Shooter provedl? A co provede s Mortem, který právě ztratil poslední důkaz o pravosti své povídky? A jak do všeho zapadá Amy, která hodlá Morta navštívit kvůli rozvodovým papírům a Ted, který pro jistotu jede za ní, aby byl u podepsání dokumentů přítomen? A jakým způsobem do všeho zasahuje zahrádka, která se zrcadlí v odrazu okna Mortova domu? To zjistíte, pokud si film pustíte až do konce :)

Jen tak pro zajímavost... normální horory na mě nepůsobí, psychologické tak nějak ano. Možná to bude tím, že taky nejsem zrovna "normální" :D Ačkoliv Tajemné okno není taková síla jako třeba Čtvrtý druh - to jsem pak fakt nespala - ale přesto mi dělalo maličko problémy zabrat. Ne strachy, ale přemítáním nad tím, že vlastně každému člověku může jednout prasknout. Abyste mi rozuměli, každý se může jednou zbláznit. Každý může prožít něco, co pozmění mechanismus, kterým pracuje jeho psychika. Může se to stát i mě? Jistě, já už tak trochu "prasknuto" mám, ale může mi hrábnout víc. A co třeba mému muži. Může mu taky začít kapat na maják? A co třeba mým přátelům? Mohou začít plíživě šílet? A co vy? Kde bereme tu jistotu, že nám se něco podobného stát nemůže?... Takže nakonec jsem hodinu přemýšlela a při každém prasknutí nábytku a ukápnutí vody z nedotaženého kohoutku jsem si řekla "A je to tu, už mi prasklo..." :D Ale vy se rozhodně podívejte, ať také máte o čem přemýšlet, než půjdete spát :)

+ : Johnny Depp, jako roztomile rozcuchaný ospalý magor v roztrhaném vyšisovaném županu nebo ve starém plandavém svetru a s brýlemi přes půlku hlavu, pokud si dobře pamatuji, v tomto filmu také alespoň jednou omdlí :D což je rozhodně plus :D Ačkoliv Johnny Depp nehraje snad žádnou "normální" roli (když to tak vezmeme - Střihoruký Edward, Swenney Todd, Jack Sparrow, Ichabod Crane, Don Juan de Marco, Frederick Abberline a teď Mort Rainey... je vůbec některý z těchto mužů úplně duševně v pořádku? :D ) řekla bych, že je to právě to, co ho činí zajímavým. Umí hrát magory a vypadat u toho natolik elegantně, že kdyby se zeptal, tak si ho hned vezmete a neřešíte, kolik koleček navíc má :D (jak řekla moje maminka ^^)
Film je natočen na základě povídky od Stephena Kinga, což už zaručuje jistou kvalitu.
John Turturro je v roli Johna Shootera natolik přesvědčivý, že by to měla prošetřit nejmíň FBI.
Samozřejmě. Film, kde hraje Johnny Depp nemůže postrádat vtip. Některé hlášky a momentky vás dostanou. Krásná je například hláška, kdy Mort ze strachu, že v koupelně na něj čeká vrah, se vrhne do místnosti s pohrabáčem, rozmlátí zrcadlo a sprchu a prohlásí "Zabil jsem zrcadlo. A sprchový kout." :D

- : Slabší povahy ať se dívají za světla a odpoledne. Mimoto, pro ty slabší povahy mám ještě jedno varování - zmínila jsem zde film Čtvrtý druh. NEDÍVEJTE SE. Opakuji - v žádném případě se NEDÍVEJTE! Prasklo by vám. Já jsem odolnej kus a myslela jsem, že umřu strachy... a to stejné tvrdí i chlapi, o kterých vím, že ten film viděli. Nejméně dva z nich mi řekli, že už ten film "za žádnou cenu už nikdy nechtějí vidět".
Poněkud je již ze začátku odhalitelné, jak to asi dopadne - nebo aspoň mě ta možnost napadla. I tak je ale sledování filmu a toho "jestli jste měli pravdu nebo ne" napínavé. Protože - moje teze o tom jak film dopadne nemůžou být brány vážně. Mám na to tak trochu čuch :) takže vy bez čuchu si určitě to napnutí užijete :)
Vsadím se, že se zase najde nějaký rejpal (rozumějte fanoušek Stephena Kinga), co mi tu bude pyskovat, že Kingovu předlohu četl a film je blamáž. Taky čtu Kinga. Často čtu Kinga. Miluju Kinga. Sice vás chápu, ale... no hele... berte to tak, že to tvůrci filmu prostě zkusili.

A zde opět trailer (v angličtině) a několik snímečků :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Death Biscuit Death Biscuit | 15. dubna 2012 v 18:46 | Reagovat

Tajemné okno jsem ještě neviděla..knížku jsem taky nečetla...ačkoliv Stephena Kinga naprosto zbožňuju. Nicméně jsem viděla Čtvrtý druh, a to jen proto, že mi můj bratr-magor říkal, že je to jediný horor, na který se nedodíval, protože byl fakt posraný. Takže...souhlasím, Čvrtý druh je naprosto šílený a ještě teď se občas bojím, že za oknem uvidím sovu nebo se mi začnou samy od sebe otvírat dveře a bude jima prostupovat namodralé světlo :D No..teď jsem se trochu rozepsala...tak se omlouvám, za příliš dlouhý komentář :D

2 Death Biscuit Death Biscuit | 15. dubna 2012 v 18:48 | Reagovat

Ještě teda dodám, že mi je teprve 14, takže není divu, že jsem to tak těžce nesla :D.

3 Mína La Voisin Mína La Voisin | 15. dubna 2012 v 21:22 | Reagovat

[2]: Jen klid :D Já to viděla prvně v 19 a taky to na mě zanechalo trvalé následky :D Stejné jako na tobě :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama