Z PEKLA - Jack Rozparovač drásá ženská těla. Johnny Depp drásá ženská srdce.

22. června 2011 v 15:54 | Mína La Voisin |  Filmotéka

Hororově laděný krimi thriller Z Pekla (2001) režisérských bratří Alberta a Allena Hughesových se odehrává v uličkách viktoriánského Londýna roku 1888. Drogy, alkohol, prostituce i zločin jsou zde na denním pořádku. Jenže náhle Londýn zasáhne rána. Prostitutky mizejí a jsou nacházeny s podříznutým hrdlem a vyňatými vnitřnosti. Je to dílo šílence? Nebo mají podivně provedené vraždy nějaký důvod? Co když jde o něco temnějšího? To musí zjistit inspektor Frederick Abberline - Johnny Depp - který zmítaný bolestí nad ztrátou své ženy a dítěte proplouvá životem za pomocí opia, absinthu, cigaret a Laudana. Podaří se Frederickovi Abberline překonat otupení svých smyslů, pomoci prostitutkám a vyřešit hrůznou podstatu vražd toho, jenž se zove Jack Rozparovač?


Dřív, než se pustím do obsahu, dovolte mi, abych opět vynesla na světlo světa několik zajímavostí, které se týkají filmu. Mysteriozní mrazivou hudbu tvořil Trevor Jones, jehož mistrovská hudební díla jsou spjata například s historicko-fantastickým filmem Merlin a také se brilantním snímkem Poslední Mohykán nebo romantickou komedií Nothing Hill. Kdo má rád něco ostřejšího, bude potěšen - jedním z hlavních songů k filmu Z Pekla je totiž píseň "The Nobodies" od Marilyna Mansona.
Zajímavostí je, že než byl do role Fredericka Abberlina obsazen Johnny Depp, tvůrci filmu uvažovali nad tím, že by hlavní roli mohl dostat například Sean Connery nebo Brad Pitt.
Ve filmu byly použity skutečné ilustrace a fotografie z roku 1888.
Seržant Godley, který Frederickovi pomáhá při vyšetřování, často cituje Shakespeara :)
Film vznikl na motivy stejnojmeného komiksu Alana Moorea a Eddieho Campbella.
Další nespornou zajímavostí a také něčím, čím se náš státeček může chlubit, je fakt, že film byl natáčen na Barrandově a také na různých zámcích v Čechách, mimo jiné též na Pražském hradě, v Kutné Hoře a v Národním muzeu (já věděla, že ta galerie mi je povědomá :D ).

A teď již k obsahu. Prostituce je roku 1888 v Londýně naprosto běžnou záležitostí. Pět zbídačených prostitutek se den co den a noc co noc nabízejí v uličkách Londýna, aby si tak vydělaly na obživu a zároveň aby zaplatily svým "pasákům", kteří jim neustále vyhrožují smrtí. Když je jedna z nich nalezena s podříznutým hrdlem, padá stín podezření právě na bandu "pasáků". Jenže styl vraždy je natolik ojedinělý, že si žádá zvláštní pozornost. Případ je proto předán inspektorovi Fredericku Abberlinovi, smutkem a opiem prosáklému muži, s vizemi o budoucnosti, kterého opět bravurně ztvárnil Johnny Depp. Frederick se případu ujímá a okamžitě se dává do vyšetřování, zatímco mrtvoly prostitutek se hromadí. Frederick v jejich tenčících se řadách hledá pomoc, kterou mu poskytne lehká dívka Mary Kelly (Heather Graham) a prozradí mu, že jedna z jejich kamarádek se nedávno provdala za velmi bohatého malíře. Inspektor Frederick mezitím vyhledává pomoc u bývalého chirurga Williama Gulla, lékaře Anglické královské rodiny. Vyšetřováním Frederick odhalí skutečnost, že vrah musí být bohatý, zručný doktor, který nevraždí jen tak pro nic za nic, ale z jakéhosi magického či rituálního důvodu. Všechny tyto poznatky ho zavedou až ke Svobodným zednářům. Zjistí, že jejich účinkování na tomto případu má opodstatněný základ. Malíř, kterého si jedna z prostitutek vzala, je totiž psychicky narušený anglický princ, který navíc trpí syfilidou. Zdá se, že se jí nakazil od některé z prostitutek. Jack Rozparovač je tedy zřejmě členem Zednářské lóže, která je úzce spjatá s dobovou anglickou aristokracií a zdá se, že dostal za úkol pomstít se na prostitutkách za princův pohnutý osud. Vše navíc dostává jiný rozměr, když Frederickovi dojde, že Mary Kelly chrání nejen z povinnosti, ale také z lásky. Jelikož je jedna z posledních, na kterou Jack Rozparovač číhá, věnuje jí proto peníze, aby se mohla vrátit do rodného Irska, neboť v Londýně není v bezpečí. Stopy jsou rozmanité, ale nakonec vedou k jednomu jedinému pachateli a rozhodně to není ten, kterého byste ze začátku typovali - překvapení ze zjištění, kdo je Jackem Rozparovačem, vám ponechám - proto se na film Z Pekla rozhodně podívejte. Mary Kelly ale stále není v bezpečí. Prchá proto do Irska a zanechává Frederickovi dopis na rozloučenou, kde mu sděluje místo svého pobytu a vyslovuje v něm přání, aby se k ní co nejdříve přidal. Frederick váhá. Miluje Mary Kelly a chce odjet do Irska, jenže Zednářská lóže jej stále sleduje. Ze strachu, že by mohl Zednáře přivést na stopu ke své milované Mary, pálí Frederick její dopis a vzdává se tak šance na nový život. Obětuje svou lásku, aby Mary ochránil. Jenže láska není to jediné, co Frederick pro ochranu Mary Kelly obětuje... co ještě to je se dozvíte, pokud shlédnete film až do konce :)

...Jak jsem si tak četla reakce na Z Pekla na serveru ČSFD, pobavila jsem se nad komentářem, že Johnny Depp ve filmu vypadal "mimo, unaveně a znuděně". Už už jsem se chtěla přihlásit a zareagovat, když mi došlo, že bych se asi musela registrovat a pak se mi ten komentář stejně ztratil, takže vyleju své srdce zde. Ovšemže Johnny Depp ve filmu Z Pekla vypadal "decentně mimo, unaveně a znuděně", neboť byl "poznamenán ztrátou milované ženy a dítěte", to asi člověk jen tak nezkousne. Plus k tomu - někdo, kdo denně kouří opium, prolévá zkrz svá játra toliko absinthu, že denní norma se krčí někde v koutě a zvrací a navíc si skoro do všeho přidává Laudanum ani nemůže vesele poskakovat, vejskat a vypadat jako radioaktivní rybička. Laudanum, což je koncentrovaný výtažek z opia (derivát opia, opiová tinktura) obsahující opiové alkaloidy, morfin a kodein, funguje jako analgetikum, což znamená, že tlumí bolest, a sedativum, tudíž působí na centrální nervový systém, má tudíž uklidňující a antidepresivní, v podstatě až utlumující účinky, tišíci tedy nejen bolest, ale i prožívání, výkonnost a snížení produktivnosti. Morfin, což je opiod, má totiž stejné účinky jako heroin. Pokud se laudanum požívá společně s alkoholem, jeho účinost se zesiluje. Pravidelní poživači laudana a opia v kombinaci s alkoholem se mnohokrát stávají závislými a při delším užívání se tento fakt projevuje také "za střízliva", asi jako u ostatních drog. Dlouhodobé užívání má za následek utlumenost prožívání také v době, kdy člověk zrovna laudanum nepožil, proto bych řekla, že "decentní mimóznost, unavenost a znuděnost" je v tomto případě zkrátka na místě a Johnny Depp tedy nejen bravurně ztvárnil svou detektivní roli, ale také roli poživače opia, trpícího silnými depresemi z důvodů ztráty.

+ : Johnny Depp jako vždy předvedl své vyjímečné herecké schopnosti. Role policejních příslušníků mu jednoduše seknou.
Ponurá, temná a děsivá atmosféra Londýnských (Pražských) uliček je naprosto dokonalá.
Ano, i ve filmu o vraždícím monstru se dá najít vrcholně roztomilá scéna. Trvá asi 4 sekundy :D a Frederick Abberline v ní drbe za ušima svého psa ^^.
Ačkoliv film ne úplně ve všem odpovídá realitě - např. Jack Rozparovač nikdy chycen nebyl apod., předkládá zajímavou formou náhled nejen do temnějších zákoutí lidské duše, ale zároveň také do temné lidské historie.

- : Kdo je rejpal, může ho napadnout, že lobotomie, která je v tomto filmu několikrát provedena, byla prvě provedena až ve Švýcarsku roku 1890, tedy 2 roky potom, co se film "odehrává". Dále je lahvička Laudana označená jako "jed" ("poison"), ačkoliv v té době bylo Laudanum používáno velmi často, nebylo drahé a nebylo považováno za jedovaté. A samozřejmě, příprava absinthu formou, kdy se ohněm nechává karamelizovat cukr, se začala používat až okolo roku 1990 - mimoto v Praze :) - což znamená, že v roce 1888 by to asi nikdo neudělal :)
Kdo nenávidí krev, vyvrhnuté vnitřnosti, vraždy a bojí se ve tmě, nesnažte se mě napodobit a nedívejte se na Z Pekla v 11 večer. Mě se spalo klidně, ale vám by třeba nemuselo.
Kdo nemá rád "nešťastné konce" a nesnesl by pohled na to, aby se Johnnymu Deppovi - byť jen ve filmu - něco stalo, nedívejte se až do konce.
Varování - slabší, citlivé a romantické povahy by na konci mohli uronit pár slz. Na vás je posoudit, zda by to bylo kvůli tomu, co film zakončuje, nebo kvůli finální citaci ze Shakespeara, nebo obojímu.

A zde - trailer v angličtině, několik snímečků a na konec titulní píseň filmu, The Nobodies od Marilyna Mansona. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Áine Áine | 26. června 2011 v 10:55 | Reagovat

Mám tu smůlu, že jsem před filmem četla komiksovou předlohu, která je naprosto geniální a geniálně vypointovaná a vůbec. I když se snažím na filmy podle literárních předloh nahlížet jako na samostatný umělecký díla, tady jsem se prostě neovládla. Myslím, že co se scénáře týče to naprosto zprasili, i když Johny je Johny.

2 StoneRose StoneRose | Web | 26. června 2011 v 22:18 | Reagovat

Mě se líbila Devátá brána,ty knížky a tak to historický pojetí :))

3 Mína La Voisin Mína La Voisin | Web | 27. června 2011 v 15:23 | Reagovat

[1]: Já naštěstí ne :D A navíc, v komiksu mám pocit je hlavní hrdinou právě Rozparovač, a ne inspektor, nebo?

4 Mína La Voisin Mína La Voisin | Web | 27. června 2011 v 15:24 | Reagovat

[2]: Ach ano :) Devátá brána je zajimavý film :) Taky bych na něj mohla udělat recenzi, vidiš to :D

5 StoneRose StoneRose | Web | 10. července 2011 v 17:05 | Reagovat

[4]: Noo to by bylo super! :)

6 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 25. srpna 2011 v 20:04 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama