Bůh a Bohyně dle wiccanské tradice

12. července 2011 v 16:35 | Mína La Voisin |  Autorské články
Bůh a Bohyně. Otec a Matka.

Naši rodiče,Ti, kteří nám dali život a dohlížejí na nás s láskou a péčí.


Bůh je mužský element. Chrání, bojuje za nás, shání nám obživu. Bůh je ochránce přírody, lesů, zvěře, kosmu. Je pánem lesů, zeleným mužem, rohatým divochem. Je válečník a také kouzelník. Jeho planetou je slunce. Avšak především je Bůh mužem, manželem, milencem ale i synem Bohyně. Bůh je znázorněn jako smrtelná bytost. Bohyně jej porodí a on pak stárne spolu s ní, aby jí v tomto procesu byl po boku jako její společník a otec nového Boha. Bůh se projevuje ve dvou podobách, a to jako Dubový král a Cesmínový král. Dubový král vládne světlé polovině roku a Cesmínový je pánem poloviny tmavé.Bohyně je ženský element. Chrání nás, živí nás, vychovává nás. Je naší matkou. Je přírodou, prapůvodní sílou všeho, z níž vše vyšlo a opět se do ní vrací. Je v každé formě života, jemuž dala vzejít ze svého lůna. Je čarodějkou, vílou, přírodní bytostí. Její planetou je měsíc. Ona je žena, manželka, milenka a matka Boha. Je v podstatě nesmrtelná, ačkoliv v průběhu prochází třemi stupni a zjevuje se jako Panna, poté Matka a nakonec Stařena. Poté se převtělí, reinkarnuje, znovu do podoby Panny. Když se narodí nový Bůh, stává se Bohyně pannou a společnicí Boha. Panna je bezstarostná, veselá, energická. Když otěhotní, stává se matkou. Matka je ochranitelská, štědrá, láskyplná. Poté se stává stařenou a to v době, kdy starý Bůh odchází do podsvětí, aby se zde naučil zákonům smrti. Stařena je moudrá, klidná a plná zkušeností. Když se pak znovu stává pannou, starý Bůh je nahrazen právě narozeným, novým, mladičkým Bohem a celý cyklus se opakuje. Bohyně se ve své podobě panny ukazuje na jaře, kdy příroda, celá obrozená a "nová" po období zimy roste, nabírá na síle. Matkou je v létě a na podzim, kdy plodí a předává nám své dary. V zimě je poté stařenou, která nám moudře kyne a nabádá nás k rozjímání.


Většina čarodějů a čarodějek uznává především Bohyni (proto si také dost lidí myslí, že čarodějnictví je pouze věcí žen, což samozřejmě není pravda), protože ona je prapůvodem všeho a ona porodí Boha. Bůh je zde zástupcem muže, který oplodní svou ženu, je však smrtelný. Ve starých dobách byly ženy uctívány, proto je Bohyně zdánlivě "vyzdvihována" , a to nejen jako ochranitelky domácího krbu, milenky, matky, babičky, ale také jako zosobnění samotné Bohyně, jelikož každá žena má v sobě její část. Ženy jsou více citlivé, umí využívat empatii a říká se o nich, že to či ono, ať už jde o schopnost vcítit se nebo o jiné předpoklady. mají "od přírody", v čemž se nepřímo naznačuje, že se jedná o jakýsi "dárek" nebo "pozůstatek" od Bohyně. Wiccanská tradice uznává na stejné úrovni Bohy oba.


(Pro rejpaly a jim podobné nenechavé pisálky - předem upozorňuji, že se nepovažuji za wiccanku. Hovořím o sobě jako o pohanovi nebo eklektické čarodějce - tudíž, dle eklekticismu, smím si vybrat symboly, náležitosti i božstvo dle svého výběru a jistým způsobem tak vytvořit vlastní "víru". Opakuji, že nejsem wiccanka, ačkoliv se několika věcmi, založených na wiccanské tradici zabývám či je považuji za sobě vlastní, právě jako například uctívání Božské duality, přesto však upřednostňuji ženskou energii Bohyně.)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama