MOULIN ROUGE - Lesk a bída kurtizán

7. srpna 2011 v 21:03 | Mína La Voisin |  Filmotéka

Moulin Rouge (2001) je filmový muzikál z dílny režiséra Baze Luhrmanna. Děj se odehrává v Paříži roku 1899-1900. Chudý spisovatel Christian (Ewan McGregor) přijíždí zkusit štěští do míst, kde je bohémství kultem a oslavována je krása, svoboda, pravda a především... láska. A také divadlo a zpěv. Moulin Rouge je tančírna, noční kabaret a hlavně - místo, kde krásné dívky a ženy prodávají svá těla. Chrsitian do toho všeho skáče po hlavě a náhodou se setkává s nejkrásnější a nejobletovanější dívkou z Moulin Rouge, překrásnou Satine (Nicole Kidman) a zamiluje se do ní. Jenže kurtizány lásku smí jen prodávat, ne dávat. A navíc - Moulin Rouge je předurčené stát se divadlem, jež má financovat bohatý vévoda, jehož hlavní podmínkou je získat Satine pouze pro sebe. Zamiluje si Satine i přes všechny překážky a věnuje Christianovi svou lásku, aniž by za ni musela dostat zaplaceno?Opět - než se pustím do obsahu, dovolte mi vypsat několik malých zajímavostí.
Moulin Rouge je inpirován orfeovským mýtem o mladém básníkovi - pěvci, který sestoupil do podsvětí, aby našel ideální lásku.
Většina písní v tomto filmu jsou převzaté a předělané, jako například "Your song" od Eltona Johna, dále například píseň, kterou Christian zpívá spolu se Satine, když se do sebe zamilovávají, The Elephant Medley, je složena z několika různých songů, včetně "I will always love you" od Whitney Houston.
Původně měli Satine a Christiana hrát Catherine-Zeta Jones a Heath Ledger.
Nejznámější píseň z filmu, song "Come what may" je jediný originální song. Původně byl však napsán pro film Romeo a Julie (1996, hraje zde Leonardo DiCaprio), ale nebyl v tomto filmu nikdy použitý.
Slovo "láska" ve všech možných podobách od "milovaný" až po "lásce" apod. se ve filmu objeví 143x :)

Moulin Rouge. Lesk a bída kurtizán. Na jednu stranu jsou chtěné, obletované, milované. Na druhou stranu všude číhá alkohol a nemoce...
Christian sedí sám ve svém malém bytečku a prázdným pohledem zírá na psací stroj. Před nedávnem dal slib. Slib ženě, kterou nade všechno miloval. Když umírala, slíbil jí, že napíše o všem, co se jim stalo, že napíše příběh o obrovské lásce, která překoná cokoliv, děj se co děj. A tak si sedá k psacímu stroji a vzpomíná. Začalo to roku 1899 v létě...
Christian, chudý básník a spisovatel přijíždí do bohémské Paříže, aby zde našel ideály, kterým věří - krásu, svobodu, pravdu a především lásku. Dostává se do blízkosti proslulého nočního kabaretu Moulin Rouge, kde lze na každém rohu narazit na nějakou lehčí děvu. Náhodně se seznamuje s několika muži, kteří právě pracují na nové divadelní hře. Christianův talent je doslova okouzlí a tak ho poprosí, aby jim hru napsal. A kde sehnat peníze? Jednoduché. Christian se musí dostat do Moulin Rouge, okouzlit jednu z kurtizán, která posléze uprosí majitele tančírny, Harolda Zidlera, aby jim hru financoval. A tak se Christian vydává do Moulin Rouge, kde se připravuje na setkání s tou nejkrásnější, neobletovanější a nejpopulárnější kurtizánou, se Zářícím diamantem - Satine. Jenže Harold Zidler má s Moulin Rouge také plány. Rád by celý kabaret přestavěl na divadlo a k tomu potřebuje bohatého sponzora. Sází proto na jistého majetného vévodu. Aby ho dostal, domlouvá mu schůzku se Satine, která má využít veškeré své ženské zbraně, aby vévodu okouzlila a donutila ho tak platit. Náhodou si však Satine pravého vévodu splete s Christianem a zve ho na schůzku. Christian opravdu přichází a řekne Satine o svých citech. Ani jí není Christian lhostejný. Když však zjistí, že není vévodou, ale chudým spisovatelem, poleká se. Ve stejný moment navíc vchází vévoda a je rozzlobený, že Satine dala přednost jinému. Ta však mistrně spolu s ostatními z Moulin Rouge přesvědčí vévodu, že pouze zkouší na novou divadelní hru. Když vévodovi řeknou stručný obsah hry, která je v podstatě "parodií" na skutečný život Satine, Christiana a vévody, vévoda nakonec souhlasí s tím, že ji bude financovat. A show může začít...
Zatímco vévoda je přesvědčen o tom, že Satine s Christianem zkouší, ona se s ním potají schází. Nic krásného ale netrvá dlouho a Satine s Christianem jsou odhaleni Haroldem. Ten Satine doporučí, aby se s Christianem rozešla, neboť vévoda má v zástavě celé Moulin Rouge a to mu padne do klína, pokud Satine nebude jeho. Satine s Christianem chtějí utéct, jenže Harold má v rukávu tajemství, které ji přinutí zůstat. Satine umírá na souchotiny (tuberkulozu)... ale nakonec stojí na těch prknech, co znamenají svět. Slavná, ale bez lásky. Christian se však vrací a celá hra je zakončená jejich nádherným duetem. Christian je šťastný, opona padá, lidé jsou ohromeni a potlesk nebere konce. Jenže Satine v tu chvíli, poté, co konečně byla opravdovou herečkou, klesá vysílená k zemi a v náručí muže, který ji miloval, aniž by musel platit, umírá...

+ : Moulin Rouge je mimořádný snímek, který je nejen romantickou, dramatickou, ale především hudební pastvou pro uši a oči.
Půvabná Nicole Kidman hraje svou roli excelentně a přesvědčivě. Krom toho, Nicole Kidman a Ewan McGregor veškeré písně, které ve filmu znějí, když je na scéně tato dvojce, skutečně nazpívali sami :)
Krom všeho toho zpívání se ve filmu Moulin Rouge také tančí - a to velmi často :)
A nakonec - film obsahuje to krásné poselství milování, vyjádřené jednou nádhernou větou - To nejkrásnější, co se můžeš naučit, je milovat a v lásce být milován... (jak říká český dabing. Anlický dabing je hezčí a říká sice téměř totožně, ale přesto trochu odlišně "The greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return...")

- : No... kdo nemá rád smutné konce, až tak si to neužije, ale vězte - to, že Satine zemře je řečeno již na začátku filmu, takže pro ty, kdo by pak říkali "Ale měla to přežít!" je nutno říci pouze jediné "Pusťte si ten začátek a pro tentokrát poslouchejte pozorně, neboť těžko může člověk vyprávět příběh o milované ženě, co zemřela, když přežila." O.o
V podstatě se ani nerozkoukáte a Christian je už najednou zamilovaný a Satine také... no... možná by bylo na škodu, kdyby jim to trvalo déle.

A tady - trailer (v angličtině), pár snímečků a úplně nakonec, nejznámější a nejkrásnější song z filmu - "Come What May"


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Drappi Drappi | 11. srpna 2011 v 23:58 | Reagovat

super broučku...podle mého naprosto profesionální recenze :-) jen tak dál :-*

2 Mína La Voisin Mína La Voisin | 12. srpna 2011 v 21:10 | Reagovat

[1]: Děkuju lásko :-*

3 Alisa Alisa | Web | 22. srpna 2011 v 11:20 | Reagovat

Moulin Rouge mám rada napriek jeho v podstate celkovej naivite . Hlavne sa mi páči hudba . Jeden s najlepších muzikálov vôbec . Hoci toto by som nazvala skôr spoilerom ako recenziou . :D Ale no, je to iné, ako keby si prezradila celý dej napríklad Vykúpenia z väznice Shawshank . :D

4 Mína La Voisin Mína La Voisin | 22. srpna 2011 v 12:02 | Reagovat

[3]: Tak :D ...ono stejně je na začátku řečeno, že Satine zemře, tak nemělo cenu to nějak utajňovat :)

5 Milli Milli | E-mail | Web | 26. května 2013 v 16:56 | Reagovat

Oh, jak já ten film miluju...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama