Loketský hrad

11. října 2011 v 23:50 | Mína La Voisin |  Tajemná místa
Po delší odmlce ze zdravotních důvodů pokračuje seriál Tajemná místa. Hrad, tyčící se v historickém centru Západočeského, půvabného města Loket, se tentokrát na základě výsledků hlasování v anketě (dole pod článkem) stal cílem mého zájmu. Jaké tajemství skrývají zdi hradu Loket? Jedná se o energetickou zátku? A stráží věž hradu energii pozitivní či negativní? Na to jsem zkusila přijít...(Chcete se zúčastnit na tvorbě článků o Tajemných místech? Stačí dole v místě vyhrazeném pro Vaše připomínky napsat návrhy na místa, které by stálo za to prozkoumat, nebo můžete hlasovat v anketě, které další místo bych měla navštívit!)


Objekt: Hrad Loket
Lokalita: Loket nad Ohří, Česká Republika
Praktické pomůcky: Kyvadlo
Ostatní informace (stáří, historie, podložená fakta apod.): Hrad byl vystaven ve 13. století a to jako pohraniční pevnost. Mimo obytné účely měl hrad i charakter vězeňské stavby. Jedná se o goticko-románskou stavbu, na jejímž místě původně stávalo staré slovanské hradiště. Románská věž je 26 metrů vysoká. Kamenný hrad je vystaven na žulovém masivu, který obtéká řeka Ohře.Na hradě se často pořádají koncerty a další akce, a to nejen historického rázu. V sále hradu zazněla dokonce i hudba několika metalových kapel, jako jsou například Interitus (a já měla šanci být u toho), nebo plánované hraní skupiny Pandemia. Na hradě se dokonce konal i reggae koncert a to vcelku nedávno. Dále se na hradech pořádají akce jako Vinobraní, Mikulášká nadílka, stezky odvahy a Vánoční trhy. Loketský hrad je návštěvníkům přístupný nejen jako kulturní památka, ale také místo, kde se často konají svatby. Po domluvě zde můžete za 16.000 kč (ale i za méně) zažít vlastní nevšední zážitek - historickou svatbu, ke které patří dobové kostýmy, dobová hudba, představení šermířů a bardů, doprovod šermířské skupiny tam i nazpátek a jako bonus i několik památečních předmětů. Já nevím jak vám, ale mě by se taková svatba rozhodně líbila :) Mimo historických a kulturních památek uvnitř hradu, jako je výstava útrpného práva a předmětů používaných k mučení, výstava archeologických nálezů a výstava dobových zbraní, můžete navštívit také hradní restauraci.


Loketský hrad je skutečnou dominantou nejen města Loket nad Ohří, ale vskutku je také jednou z nejobdivuhodnějších památek západočeského kraje, alespoň podle mého. Je vidět již z dálky a rozhodně tuto monumentální stavbu nelze přehlédnout. K hradu se dostanete téměř odkudkoliv, jako by již staré pravidlo, že všechny cesty vedou do Říma neplatily. Zde skutečně všechny cesty vedou k hradu. Nejjednodušší je vydat se k hradu přes náměstí. Jedinou překážkou u hradu jsou pak poněkud příkré schody. U brány zaplatíte vstupné, ke kterému za příplatek obdržíte i potvrzení, že smíte v prostorách hradu používat fotoaparát.


Hned za vstupní branou jsou vedle sebe vystavené staré kříže, kamenné desky a další artefakty. Z nádvoří se vám naskytne rozhled po hradním komplexu. Zamířila jsem (spolu s maminkou, která byla tentokrát se mnou) k hradní věži. Uvnitř můžete spatřit ochránce, draka. Turisté a návštěvníci k jeho nohám házejí drobné mince, aby si tak zajistili splnění svého přání a štěstí. Poté, co se po schodišti dostanete až úplně nahoru, můžete z okýnek obdivovat daleké okolí. Po prohlídce věže jsme vstoupily do hradu, kde jsme prošly sálem (obřadní síní), sálem, ve kterém byly vystaveny dobové zbraně, rytířská zbroj a další pomůcky k boji, prohlédly jsme si pozůstatky románské rotundy, nástěnné fresky z 15. století, archeologickou výstavu, kde kromě vykopávek nádob, sošek a dalších předmětů nalezených na hradě a v jeho okolí, byla také vystavena kostra, pohřbená ve velice nezvyklé poloze. Byla nalezena ve svaté půdě, dokonce, pokud si dobře pamatuji, kdesi u oltáře a jedná se o nález z jednoho z kostelů v Karlových Varech. Tělo ženy, nebo spíše dívky, bylo uloženo na bok, zatíženo kamenem a několik zubů chybělo. S maminkou jsme se shodli, že takovýto způsob pohřbu je velice nápadně podobný protivampyristickým zátahům. O ničem takovém jsme se ovšem v informacích nedočetly, a tak tato teorie zůstala pouze ve sféře spekulací, čemuž dopomohlo i to, že jsme se neshodly na faktu, zda je vystavená kostra pravá, či zda se jedná o její falzifikát. Následně jsme zamířily do další části hradu, kde se nacházelo vězení a kde je možné shlédnout působivou expozici na téma útrpné právo. Ukázku všech těchto zajímavých prostor a fotografií z výstav můžete shlédnout ve videu dole, ve kterém jsou také zahrnuty ukázky (ať už foto nebo video) z míst, kde jsem zkoumala proudění energie.


Kyvadlo jsem využila u křížů za vstupní branou, ve věži a v prostorách vězení, zkrátka tam, kde jsem cítila energii proudit nejsilněji. Vzhledem k tomu, že hrad není chráněn nedůvěřivými fráterníky jako kostel v Chebu, odpadlo mi při používání kyvadla neustálé ohlížení se, obezřetnost a opatrnost.


Dovolte mi tedy výčet zkoumaných míst a objektů:


1) Kříže u vstupní brány - Těsně za vstupní branou se nachází několik starých kamenných křížů. Kyvadlo se točilo pouze mírně a mé pocity byly neutrální. Cítila jsem pouze jemné mravenčení v dlaních poté, co jsem je k nim přiložila.


2) Kříž ve věži - V jednom z pater věže se nachází obrovský kříž, přikovaný ke zdi. Ačkoliv kyvadlo bylo absolutně neaktivní, mé vlastní pocity a pocity mé maminky vypovídaly o opaku. Později jsme zjistily, proč jsme se cítily tak zvláštně.


3) Hradní věž - S každým patrem, se kterým jsme se blížily vrcholu věže, nám bylo hůře a hůře. A to nejenom tím, že schody se zdály být nekonečné a obě máme s maminkou určité zdravotní problémy. Když jsme vyšlapaly všechny ty příšerné, úzké a strmé schody, rozbolela nás příšerně hlava. U mě by to nebylo nic neobvyklého, ovšem zaslechla jsem jakousi anglicky hovořící dámu mluvit o tom, že se necítí dobře. Začala o svých problémech mluvit přibližně minutu poté, co se dostala na vrchol věže. Dalšími, kdo pocítili zvláštní energii věže, byl postarší, zřejmě německý a zřejmě manželský, pár muže v čapce a ženy v dlouhé sukni, kterou si neustále přišlapávala. Hovořili spolu o stejných příznacích. Nevolnost, bolest hlavy. Kyvadlo velmi silně reagovalo, točilo se, jako by mi chtělo ulétnout a to především ve středu místnosti, kde byla jeho aktivita nejsilnější a pak také v rozích nejvyšší. Po sestoupení a opuštění věže problémy náhle ustaly. Domníváme se proto s maminkou, že je možné, že v místě, kde je věž postavena, se nachází jakási geopatogenní zóna (geopatogenní zóna je místo na zemi, které se vyznačuje nedobrým vlivem na zdraví a energie proudící v tomto místě má negativní povahu. Je známo, že mnoho míst i v České Republice má funkci tzv. energetické zátky nebo usměrňovače, to znamená, že brání nebo mírní tok negativní energie v místech, kde je její proudění velmi silné a tudíž potencionálně i velmi škodlivé. Geopatogenní zóny byly objevovány a ovlivňování stavbami již ve středověku, za pomoci geomantie, což je ve stručnosti řečeno nauka o silách a energiích země a práci s těmito energiemi) a věž je tedy jakýmsi umírňovačem energie, která v tomto místě proudí. Hrad navíc stojí na obrovském žulovém podlaží. Žula je mimochodem kamenem, který se často využíval při svatbě magických staveb, jako je třeba Stonehenge, který je z části postaven také z žulových menhirů. Zajímavé je také to, že geopatogenní zóně se občas také říká "dračí žíla". A co najdeme dole v prostorách pod veží? Plastiku draka :)) Možná, že je to náhoda, možná se jedná o symbol. Možná mince, které turisté házejí drakovi k nohám nemají plnit jejich osobní přání, možná tak turisté nevědomky a symbolicky umírňují působení podzemního ještěra ve formě "dračí žíly".


4) Podzemní prostory, vězení - Pokud opomineme poněkud mrazivé poselství expozice útrpného práva a zaměříme se na poselství chladných zdí vězenských a podzemních prostor, máme možnost dopátrat se k zajímavým poznatkům. Již atmosféra zde promlouvá sama za sebe. Chlad, vlhko, temno a podivný pocit. V prostorách vězení najdeme krom "klasických" cel i cely, které byly tak úzké, že se v nich dalo jedině stát nebo cely tak malé, že v nich byl člověk namačkán a nepřirozeně skrčen. V podzemních kobkách narazíme na celokamenné místnosti, kde zdi, tvořené skálou a jednolitými obrovskými kusy kamene, jsou ledové, vlhké a potažené prapodivným slizem. Kyvadlo v každé takové místnosti vykazovalo obrovskou aktivitu, čím hlouběji jsme byly, tím byla aktivita vyšší. Největší aktivita byla zaznamenána v nejnižžší cele, která, zdá se, je vtesána snad přímo do žulového masivu. Kyvadlo nabíralo nesmírných otáček, tím větších, čím blíže jsem s ním pohybovala ke kameni. Samotné mokré, slizké zdi dýchaly čímsi, co hrozilo nás zadusit. Z těchto prostor jsem měla velice negativní pocit.

Zde si můžete prohlédnout video se záznamy a fotografiemi z místa:

P.S.: Příště se můžete těšit na speciál - "Hon na Zelené muže" aneb Putování za odkazem pohanského boha v Karlových Varech!


Chcete se alespoň trochu účastnit na tvorbě článků o Tajemných místech?
Hlasujte v anketě, která se nachází níže, o jakém místě byste si nejraději přečetli příště
a které bych měla navštívit! Pokud máte návrhy na další místa, která stojí za to vidět
a energeticky prozkoumat, prosím, napište mi vaše nápady do vzkazníku níže! Děkuji :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaké místo bych měla navštívit pro následující čtvrtý článek o Tajemných místech?

Zříceninu hradu Gutštejn
Jáchymovský hřbitov
Zříceninu na Andělské hoře
Zlověstné lesy mezi obcemi Božičany a Jimlíkov

Komentáře

1 Drappi Drappi | E-mail | Web | 12. října 2011 v 20:05 | Reagovat

profesionální záležitost lásko ;-* ostatně jak začlo být poslední dobou normální u veškěré tvé tvroby!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama