HALLOWEENSKÝ SPECIÁL díl 6.

31. října 2012 v 19:48 | Mína La Voisin |  Filmotéka
Toto je šestý díl Halloweenského filového a knižního speciálu. Předchozích pět dílů můžete najít v rubrice Filmotéka a to konkrétně zde (1), zde (2), zde (3), zde (4) a zde (5).

Dnes je Halloween a proto pro vás mám poslední díl filmového speciálu pro Halloweenský filmový maraton. Bohužel pro nedostatek času nestíhám přidat strašidelné knihy, proto je přidám později. Ale co, hororových knih není nikdy dost ani po zbytek roku! :)

Mám tu poslední výčet zajímavých filmů hodících se pro Halloween a to dokonce 8 libůstek tohoto typu. Takže jdeme na to!

8x Halloweenské libůstky!
1) Nevěsta pro Paddyho
Český pohádkový příběh na motivy irské balady o lásce a nadpřirozených bytostech. Paddy a jeho teta vedou hospůdku, která sice moc nevydělává, zato má své štamgasty. Krom opilců bez koruny jsou štamgasty v Paddyho podniku také dvojce skřítků, Sean a Finn. Ti chodí na svět a především do hospůdky k Paddymu každou chvíli, neboť ten jim vaří kaši s rozinkami (v neděli i s medem) a hostí je také chlebem a pivečkem. Paddy na skřítky věří, jeho teta ovšem nikoliv a nasadí Paddymu do hlavy brouka. Sean s Finnem nechtějí riskovat, že by přišli o přísun dobrůtek a tak se rozhodnou, že se Paddymu ukáží a jako bonus jej vezmou na Halloweenskou slavnost do podzemní říše víl a skřítků. Tam se Paddy seznámí s jízlivou vílou, která má k jeho přítomnosti spoustu nevybíravých poznámek. I přesto víly a skřítci vezmou Paddyho na výlet do města, kde přistanou u jednoho z hotelů. Právě zemřela Sinead, nevinná mladá dívka, kterou si podle pravidel smí skřítci vzít o Halloweenou s sebou do své říše a tam proměnit na vílu. Paddymu Sean a Finn za pomoc slibují dárek. Jenže Paddy nestojí o zlato ani peníze, chce jen kousek lásky a tak Sinead skřítkům vezme. Tento čin má ale své následky. Sinead sice bude žít, ale probudí se hluchá a němá a má před sebou jen rok života, pak zemře. Paddy by tomu tuze rád zabránil a víla mu poradí řešení. Sinead bude žít, ale láska, kterou k sobě s Paddym pocítí, musí být silnější než oni dva. Co to ale znamená? Paddy dostane čas přesně až do další Halloweenské půlnoci, aby to zjistil... Dle mého nejkrásnější pohádka co znám zpříjemní Halloween především těm, co mají rádi neobyčejné pohádkové příběhy a doufají, že o Samhainu potkají skřítka.

2) Simpsonovi - speciální čarodějnické díly
Žlutá rodina těch nejsprávnějších Američanů, jejichž jemný humor a satira dostávají do kolen generace diváku a to již ve 23 řadách a nezdá se, že by Simpsonům mělo jen tak odzvonit. Speciální čarodějnické díly vám nabídnou nepřeberné množství různorodých příběhů s množstvím všelijakých námětů, od upíry, přes zombie, čarodějnice, ufo, roboty až k samotnému Ďáblu. Výjimkou není ani zpracování klasických hororových příběhů, jako například Havran od E.A.Poea. Chcete se o Halloweenu bavit a máte rádi situační komedie? Pak jsou pro vás Simpsonovi to pravé!

3) Číslo 23
Knihy mnoha lidem změnily život. Jsou inspirativní, okouzlující, a také napínavé nebo strašlivé. A pak jsou knihy, které autor napsal snad jakoby podle skutečnosti a zdá se, že dokonce podle vás samotných. Walter Sparrow dostává od své manželky Agahty k narozeninám knihu v červené vazbě. Na obálce se skví název "Číslo 23" a v detailech se až nápadně podobá situacím, věcem a osobám, které se vyskytují ve Walterově životě. Jméno jeho matky, podobizna sousedovic psa a mnoho dalšího se až neuvěřitelně shoduje s jeho životem. A navíc se je zde číslo 23, které všem hrdinům v knize přineslo neštěstí a zkázu, a začíná působit i v okolí Waltera. Walter musí zjistit, kdo knihu napsal, aby zjistil klíč k jejímu pochopení, neboť bez něj hrozí, že jeho on i jeho milovaní zahynou. Působivé psychologické drama v hlavní roli s neopakovatelným Jimem Carreym, který zde zapůsobil v jedné z mála vážných rolí jeho kariéry.


4) Dokument - Upíří princezna
V Českém Krumlově byly nalezeny hroby, které nesly stopy protivampyristických zásahů. A to není vše. V krásném českém měste nejspíš žila i kněžna, která byla pravou předlohou pro román Brama Stokera Dracula! 20. června 1628 se narodila Eleonora Amálie von Schwarzenberg. Kněžna, kterou život nešetřil, nemůže otěhotnět a tak zkouší mnoho okultních praktik až nakonec otěhotní, a to po 40. roku svého života, což bylo na dobu, ve které Eleanor žila, velice neobvyklé. Lidé si začli kněžnu spojovat s ďáblem a čarodějnictví, k čemuž nemálo přispěla vampýrská hysterie té doby. Kněžna churaví a co víc - vykazuje veškeré známky toho, že ji napadl upír. A co se podle lidí 17. století stane, pokud vás upír vysaje? Ano, stanete se také upíry a bohužel se toto nevyhýbá ani váženým občanům. Velice zajímavý dokument vám upíromilcům ukáže, že nejen Transylvánie, ale i České země jsou bohaté na vampýrské záhady.

5) Seriál - Strážce duší
Myteriozní krimi seriál o několika dílech (1. serie má 9 dílů, 2. serie 4 díly), které na sebe nepřímo navazují. Životy hlavních hrdinů, spisovatele Armína (Lukáš Vaculík) a studentky a senzibilky Katky (Zuzana Norisová) se prolínají s vyšetřováním záhadných a někdy až děsivých situací. V seriálu se můžete setkat s například s odkazem Templářů v Českých zemích (1. díl, 1. serie, Tajemství Templu), s upírkou těsně před bodem její konečné přeměny (3. díl, 1. serie, Démoni noci) nebo s tajemstvím, které po sobě zanechala poslední incká princezna (1. serie, Poslední princezna). Seriál, který se opírá o fakta historická i vědecká i o teorie nadšenců všeho druhu si pod svá křídla vzal český záhadolog Arnošt Vašíček, který několik příběhů z tohoto skvělého českého seriálu sepsal a vydal jako skvělé knihy.

6) Charles Manson/Hlava Nehlava
Kdo by neznal jednoho z nejznámějších vrahů dnešní doby, kterého zřejmě jen tak nepustí, neboť jeho odvolání bylo již několikrát zamítnuto. Éra hippies je v plném proudu a v Americe v 60. letech se objevuje Charles Manson, obklopující se muži i ženami. Svou "partu" nazývá "Rodina" a pro své přívržence je více než Bohem. Svým následovníkům slibuje jen to nejlepší, je však potřeba odstranit prasata, aneb ty, co jsou nahoře a mají se díky tomu dobře. Členové "Rodiny" na příkaz Charlese zabíjejí a dostanou se až tak daleko, že zabijí i ženu režiséra Romana Polanského, včetně jejího nenarozeného dítěte a ostatních lidí v domě. Rozjíždí se vyšetřovací mašinérie, při které Charlese a některé z jeho přívrženců nakonec odsoudí. Film, který je pojatý tak trochu i jako dokument vás nechá nahlédnout do duše jednoho z nejopovrhovanějších a zároveň nejobdivovanějších lidí na této planetě.


7) Romasanta: Hon na vlkodlaka
V 19. století je ve Španělsku vše naruby. Série podivných vražd, které plodí znetvořené mrtvoly zaměstnávají mysl nejednoho člověka té doby. Ve vesnici, ve které mají vlci pré, mrtvoly nemají jen zranění po zubech a drápech, ale na jejich tělech lze najít také chirurgické řezy, přičemž jim někdo odsál také podkožní tuk. Zdá se, jako by oběti napadl vlk, jenže ten nezvládá řezat skalpelem. Začínají se šířit zvěsti o vlkodlaku, který tyto ohavné činy má páchat. Ten má v noci vraždit, zatímco ve dne je obyčejným, spořádaným člověkem. Ve vesnici se náhle objevuje jakýsi Manuel Romasanta a veškeré indicie ukazují k němu... Film, který byl natočen podle skutečné události odhaluje pozadí procesu s jistým Manuelem Blanco Romasantou, který se přiznal k vraždě 13 lidí, jejichž tuk použil k výrobě mýdla a u soudu prohlašoval, že je vlkodlakem. Nakonec byl odsouzen pro duševní chorobu a unikl tak nejvyššímu trestu.

8) Dokument - Upíři, vlkodlaci a čarodějnice
Úspěšný dokument stanice NBC vás vezme na cestu skrz dávnou minulost až do současnosti a předloží vám spoustu legend, mýtů, ale i faktů o třech nejdiskutabilnějších hrůzách minulosti, kterých se ve středověku a i dlouho poté obával každý spořádaný člověk. Dokument se týká upírů, těch starých i těch nových, vlkodlaků a jejich vlivu na lidi a také čarodějnic, které byly v dobách inkvizice zatracované a dnes se stávají uznávanými osobami.

Vám všem přeji krásný Halloweenský večer, ať už jej strávíte u některého z mnou nabídnutých filmů, či jinak.

Veselý Halloween a požehnaný Samhain všem!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama