HALLOWEENSKÝ SPECIÁL díl 3.

16. října 2012 v 13:25 | Mína La Voisin |  Filmotéka
Toto je třetí díl Halloweenského filového a knižního speciálu. První a druhý díl můžetenajít v rubrice Filmotéka a to konkrétně zde (1) a zde (2).

Jsem zpátky s Halloweenským seriálem recenzí na knihy a filmy. Dnes vám nabídnu speciální seznam filmů - a to 7 snímků pro Halloweenský filmový maraton s Johnnym Deppem!

7x Halloween s Johnnym Deppem
1) Ospalá Díra
Ospalá díra z roku 1999 v režii Tima Burtona vypráví děj příběhu, který se odehrává v zapadlém městečku Ospalá díra, kam drápy civilizace ještě nedosáhly. Lidé tu věří na duchy a přízraky. V době říjnových oslav zemřelých do Ospalé díry přichází Ichabod Crane, konstábl z New Yorku, aby zde vyšetřil sérii velice nezvyklých vražd. Lidé jsou připravováni o hlavu a vrah podle obyvatel Ospalé díry ke všemu nepochází z tohoto světa. Ichabod Crane, který věří především tomu, co doopravdy viděl a vědeckým posudkům si z varování nic moc nedělá. Dokud ovšem démonický mordýř nezačne ohrožovat i jeho. Skvělý film s úžasnou atmosférou a decentním Burtonovským humorem je pro období Halloweenu perfektní. Podrobnou recenzi najdete zde.


2) Sweeney Todd
Působivý muzikální krvák natočený roku 2007 opět v režii monumentálního pana režiséra Tima Burtona vám představí špinavý Londýn v probíhající viktoriánské éře i s jeho obyvateli a to především s holičem Sweeney Toddem, který má za sebou ošklivou minulost spojenou s nespravedlivým věznením, paní Lovettovou, osamělou ženou, které zbyl pouze krachující krámek s pirohy. Sweeney Todd má před sebou pouze vidinu brutální pomsty na soudci, který jej odsoudil a přivlastnil si pak Toddovu ženu a také dcerku Johannu. Paní Lovettová zase věří vizi plného krámku a prosperujícíh obchodů. Oba se tedy domluví na spolupráci - Sweeney začne paní Lovettové dodávat do pekárny pirohů a dalších masových pochutin masíčko a to velice zvláštního druhu - lidské. A očekávaný den příchodu zvráceného soudce k ještě zvrácenějšímu holiči se již blíží... Perfektně natočený film s úchvatnými efekty se hodí především pro milovníky hektolitrů stříkající krve. Podrobnou recenzi najdete zde.


3) Tajemné okno
Psychologie, psychologie a zase psychologie. Film o zákoutích lidské duše z roku 2004 patří do dílny režiséra Davida Koeppa a byl natočen podle povídky od mistra hororu Stephena Kinga. A co uvidíte, podíváte-li se ven z Tajemného okna? Spisovatel Mort Rainey se rozvádí s milovanou manželkou Amy, která však o Morta už nestojí. Hasnoucí hvězda spisovatelského nebe ne a ne najít námět pro svou novou knihu. Do všeho zmatku a zármutku se navíc Mortovy začne do života plést jakýsi John Shooter, který jej nařknul z ukradení a vydání své povídky. Mort je nejdřív tak trochu skeptik, ovšem když mu Shooter zabije psa a začne se zajímat i o Amy, pochopí, že jeho výhružky nejsou jen planými žvásty. Ale proč to všechno? Kdo je Shooter? Bláznivý fanoušek? Mort přece povídku napsal dříve a má na to také důkazy. Jenže ty se neustále podivně ztrácejí a kolem navíc umírají všichni, komu Mort o svém problému řekl. Strhující snímek o děsivém pusobení známé psychické choroby je určen pro ty, kdo nepohrdnou dílem z řad psychologicky zaměřených filmů. Podrobnou recenzi najdete zde.


4) Z pekla
A opět jeden viktoriánský Londýn, tentokrát máme možnost vidět jej tak, jak vypadal roku 1888, nebo tak, jak si jej představovalo režisérské duo Albert a Allen Hughesovy v roce 2001. Krimi thriller o slastech i strastech nejstaršího řemesla, zločinů a drog vás pozve mezi prostitutky z ulice Whitechapel, kde krom zlodějíčků a násilníků menšího i většího "zapálení pro věc" potkáte také vraha, který nejenže nebyl nikdy dopaden, ale ani jeho pravé jméno dodnes neznáme. Přezdívku Jack Rozparovač vám už ale jistě známější bude. Případ ohavných a brutálních vražd dostane na starost inspektor Frederick Abberline, který težce nese ztrátu své ženy a dítěte a svou bolest utápí v absinthu a opijových přípravcích. Pomoc s řešením případu a také útěchu nachází Frederick u Mary Kelly, jedné z prostitutek "pracující" spolu se skupinkou žen, mezi kterými se začínají množit oběti jednoho z nejtajemnějších vrahů své doby i současnosti. Jack Rozparovač, vídán a přesto skrytý, proslulý a přesto neznámý vrah ovšem zatouží i po smrti Mary Kelly. Frederick už nezachraňuje poslední Jackovu oběť jen proto, že mu to nařizuje zákon, ale také proto, že u Mary znovu našel šanci na nový život a lásku. Jenže Jack Rozparovač je mazaný a své posluhovače má, jak se zdá, úplně všude. Brilantní film o závislosti nejen na drogách, ale také na lásce a především na životě a smrti vás určitě uchvátí. Podrobnou recenzi najdete zde.


5) Střihoruký Edward
Další věcička, které dal život režisér Tim Burton a to již roku 1990 vám představí Edwarda, člověka, který ale člověkem až tak úplně není. Je výtvorem vědce, který bohužel zemřel dříve, než Edwarda dokončil. Edward tak místo rukou zůstává vlastníkem břitů a nůžek, které se naučí používat jako prstů a dokonce ještě lépe - jako profesionální a uznávaný holič, kterého městečku předvede podnikavá Peggy se svou rodinou, manželem Billem, synem Kevinem a především dcerou Kim. Edward, dříve asociální, bojácný a plachý je nyní uznávaným a vyhledávaným holičem, který dokáže hotové divy. Jenže ne všichni Edwarda obdivují. Stává se i terčem podlých a jízlivých pomluv, jako třeba od fanatičky Esmeraldy nebo Jima, Kimina přítele. Nebo také Joyce, která Edwardovi nabídne, aby spolu s ní otevřel kadeřnictví. Jenže nechce jen to. Edward ale její svádění nevydrží a uteče. Jim dokonce Edwarda využije a s pomocí jeho ostrých prstů se vloupají do domu, kde se ovšem rozezní alarm. Jim utíká pryč a Edward putuje na policejní stanici. Obvinění je sice na základě psychologického posudku sproštěn, jenže uražená Joyce jej nařkne ze znásilnění. Edward už si není svými prsty jistý jako dřív a i když milované okolo sebe nazraňuje schválně, rozzuřený dav jej vyhání z města. Copak už ho nikdo nemá rád tako jako dřív? Někdo možná ano a možná že i víc než to. Citlivý romantický snímek se hodí pro ty, co rádi sledují film s dojetím od začátku až do konce a přesto si oblíbili klasický Burtonovský humor.


6) Devátá brána
Snímek o mystické cestě okultismu a temných démonů z roku 1999 režíroval mistr Roman Polanski. Vzácné knihy, historicky i cenově hodnotné svitky a svazky nepřeberných krás. Mezi těmito cenostmi se pohybuje i Dean Corsom, expert na staré knihy, který se zabývá ověřováním pravosti a oceňováním takových to knih pro movité sběratele. Pro jeho zkušenosti si jej najme Boris Balkan, podivínský a velmi bohatý sběratel. Předkládá Deanovi knihu "Děvet bran do Království stínů", která má pocházet z pera toho nejpovolanějšího a nejlepšího mága, který jde stezkou levé ruky a to samotného pána temnoty a pekelných plamenů a rád by se dozvěděl více o skutečném původu této knihy. Výtisky jsou totiž celkem tři a Balkan chce ten, k němuž se legenda o vládci pekel váže dle skutečnosti. Jenže to si o svých výtiscích myslí i zbylí majitelé a tak Deanovy nezbývá, než se vypravit do Evropy, aby všechny další dvě kopie našel a porovnal. Při svém putování se setkává s mnoha zajímavými, ale i zvláštními lidmi, například s vdovou po předchozím majiteli díla, které nyní vlastní Balkan a také s tajemnou francouzkou. Dean nachází zbylá díla a dává se do jejich studia. Jenže které dílo je vlastně to pravé? Nebo jsou pravé všechny tři kopie? A co se stane, pokud se tyto výtisky propojí? Darují svému majiteli pravý klíč k Deváté bráně, která má otevírat samotné Peklo? Zajímavý snímek, i když místy pro osoby, pohybující se v esoterice trošku komický, jistě oceníte.


7) Temné stíny
Hororový romanťák Temné stíny z roku 2012 si vzal pod svá režisérská křídla (dnes už naposled) Tim Burton. Barnabáš Collins přijíždí se svými zámožnými rodiči do Ameriky a zakládají zde nejen prosperující rybářský podnik, ale i celé město Collinsport. Celý rod ovšem obestírá podivný stín. Barnabášovi rodiče umírají a on přebírá podnik po otci. Stíhám strachem z kletby se oddává studiu okultních knih, mýtů a legend. Ve své temně ovšem nachází i světlo, mladou Josette, svou lásku. Jenže tím, že se zamiluje do jiné, zlomí srdce své služebné, čarodějnici Angelice. Ta Josette nechá zemřít a Barnabáše přemění v upíra, aby jeho soužení neměla konce a poštve proti němu i měšťany, kteří jej pohřbí v zapečetěné rakvi. Jenže roky plynou a po dvou staletích je Barnabášova rakve náhodně otevřena. Ten se vrací do svého starého domova, Collinwoodu, který nachází téměr v sutinách. A to není vše. Probudil se totiž do roku 1972 a vymoženosti této doby jej nebývale udivují. I přesto se rozhodne navrátit ke své rodině, posledním žijícím Collinsům. Ačkoliv je upírem, pomáhá rodině opět rozjet rybářský byznys, opravit dům a vydělávat peníze. Jenže staré křivdy nemizí ani po dvouseti letech. Čarodějka Angelika také stále žije a momentálně je to ona, kdo má v Collinsportu hlavní slovo, nejen v rybářském průmyslu, ale také mezi občany. A Barnabáš ji stále odmítá. A co víc, v panství Collinwood narazí nejen na Elizabeth Collinsovou a její dceru Carolyn, Elizabetina bratra Rogera a jeho syna Davida, psychiatričku Julii Hoffmanovou a sloužící, ale také na nově najatou guvernantku Victorii Wintersovou, mladé děvče se zvláštními vizemi duchů, které je až nápadně podobné Barnabášově milované Josette. A toho se všimne i Angelika. Nádherný film je po dlouhé době konečně kvalitním upírským filmem s neuvěřitelně působivými efekty a notnou dávkou mistrného humoru Tima Burtona, který, ačkoliv je natočen podle děje telenovely z přelomu 60. a 70. let, je důkazem toho, že kvalitní upírský film může být i originální a vtipný. Podrobná recenze již brzy!


Příště následuje: Díl 4 - Upíři 6x jinak

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama